Ana sayfa > Haber > İçerik

Buz Kovası Çeşitli Yöntemleri

Oct 11, 2018

1. Buz kovası su ve buzla çalıştırılmalı ve su ve buz miktarı yaklaşık olarak eşit olmalıdır. Şişe bir buz kabına yerleştirildiğinde ve soğutulduğunda, 300 ila 600 g buz ekleyin. Kışın 300g, yazın 600g eklenmesi önerilir.

2. Şişenin darboğazına musluk suyu (soğuk su) ekleyin. Ancak, suyun en yüksek düz pozisyonunun buz kovasının ağzından 6 cm olması sağlanmalıdır.

3. Elektrik kablosunu buz kovasına ve elektrik prizine doğru şekilde yerleştirin. Ve güç kablosunun buz kovasına güvenli bir şekilde takıldığından emin olun.

4. Zamanlayıcıyı seçtiğiniz zamana ayarlayın. Seçim aralığı 5 dakika, 10 dakika, 15 dakika veya 20 dakika içerir. Süre uzadıkça şarabın soğuma etkisi de artar. En kısa süre 5 dakikadır. Zaman seçimi, buz kabına yerleştirilmeden önce şişenin sıcaklığına bağlı olmalıdır.

5. Şişeyi buz kovasına yerleştirin.

6. Zamanlayıcı durduktan sonra, buz kovası güç kablosunu çıkarın ve buz kovasını masanın üzerine yerleştirin. Şarap kadehi, serin üzüm şarabının tadını çıkarabilmeniz için parlak bir bardak veya bardak kullanmalıdır.

7, diğer şarap şişelerini soğutmak için buz kovalarını kullanmaya devam edebilir, daha sonra biraz su ve buz ekleyebilir, en iyi soğutma efektini elde edebilirsiniz, su ve buzdan tasarruf edebilir, soğuk bir şarap içeriz.

8. Kullandıktan sonra, güç kaynağını çıkarın ve buz kovasındaki suyu ve buzu boşaltın, ardından buz kovasının içini kurulamak için buz kovasını ters çevirin. Bir sonraki kullanım için uygun.

Ustaca buzlu şarabı yukarıdaki yönteme göre yapmak kuşkusuz bu sıcak mevsimdeki en güzel zevktir. Ayette "üzüm şarabı şarabı aydınlık bardağı, genel olarak yazılmış derhal hatırlatma içmek istiyorum" gibi. Sarhoş değil arkadaş, şarap ve müzikle bir araya gel.