Ana sayfa > sergi > İçerik

Şarap tadımı (1)

Aug 13, 2019

Şarap tadımı bir şarap değil, bir tahmin değil. Şarap tadımı, şarabın orijinal koşullarını analiz etmek ve şaraptaki olası değişiklikleri değerlendirmek için duyusal ve duyusal olmayan tekniklerin kullanılmasıdır. Şarap tadımı doğruluğunu belirlemek için objektif ve bağımsız düşünme becerileri önemlidir. Ayrılabilir: bir bakış, iki emme, üç ürün, dört özet.


İlk: rengine bak, açık, yarı saydam, koyu kırmızı, parlak


İkincisi: kokusunu, narin, ahenkli, yumuşak ve uzun


Üçüncüsü: tat, yumuşak, tatlı, uzun ve saf


Zaman: Şarap tadımı BlindTasting (Karşılaştırmalı Test) ve Karşılaştırmalı Tatma (Karşılaştırmalı Test) olarak ayrılmıştır. Şarap tadımı ve şarap tadımı için en uygun zaman sabah 10:00 civarındadır. Bu zaman sadece ışık değil, aynı zamanda insanların ruhu ve tadıdır.


Sipariş: Aynı anda çeşitli şarapları tadacaksanız, ağzın tadından şarabın tadına kadar olmalı, böylece sonraki şarabın tadı önceki şarabın kalınlığı nedeniyle tahrip olmayacak . Bu nedenle, genel kural kuru likördür. Kırmızı şaraptan önce tatlı şarap, kuru şaraptan sonra olacak ve yeni yıl eskisinden önce olacak. Sıcaklık: Şarap tadımı yaparken sıcaklık çok önemli bir parçadır. En uygun sıcaklıkta içiyorsanız, kokunun sadece tamamen ortaya çıkmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda lezzet dengesinde de en üst seviyeye ulaşabilirsiniz. Genel olarak, kırmızı şarabın içme sıcaklığı beyaz şarabınkinden daha yüksektir, çünkü tadı beyaz şarabınkinden daha kalın olduğundan aromasını ortaya çıkarmak için nispeten yüksek bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle, basit kırmızı şarap veya beyaz şarap bile yaş ve tatlılık gibi faktörlerden dolayı farklı içme sıcaklıklarına sahip olacaktır.


Kırmızı şarap:

Genç tanenler kırmızı şarap 14-17 ° C


Olgun kırmızı şarap 15-18 ° C


Genç kırmızı şarap 12-14 ° C yeni şarap 10-12 ° C


Gül şarabı 7-10 ° C


Likör ve Ruhlar:

Hafif beyaz şarap 7-10 ° C


Zengin likör 12-16 ° C


Yarı kuru tip 7-8 ° C


Tatlı likör 4-6 ° C


Köpüklü şarap, şampanya 7-8 ° C

Cocktail Spoons