Ana sayfa > sergi > İçerik

Rom'un kökeni (2)

Oct 31, 2019

Kızılderililerin şeker kamışı suyunu sıkmak için kullandıkları ilk nesil araçlar La Cunyaya idi. Sonra hayvan gücüyle (at ve sığır) çalışan bir şeker atölyesi ve daha sonra yüksek güçlü hidrolik ekipmana sahip bir şeker fabrikası ve son olarak modern bir şeker fabrikası vardı. Orijinal işgücünün yerini Afrika'nın getirdiği siyah köleler aldı ve Küba Cumhuriyeti'nde şeker endüstrisinin gelişmesinde önemli bir faktör haline geldi. 1539'da, beyaz şeker, kaba şeker, saf beyaz şeker, rafine beyaz şeker, pislik, rafine pislik, sakaroz kürek, sakaroz balı vb. Gibi Carlos V fermanlarında bazı şeker endüstrisi ürünleri ortaya çıktı.

Cocktail Strainer

Fransız misyoner Jean Baptiste Labat (1663-1738), "yerli halkı, siyahları ve az sayıdaki sakinleri adadaki orijinal yaşamlarında gördü ve şeker kamışı suyundan uyarıcı bir içecek yaptı." heyecanlandırmak ve yorgunluğu ortadan kaldırmak. " Bu içecek fermente edilir. Avrupalılar bu yöntemi 18. yüzyılın başlarında biliyorlardı. Korsanlardan sonra tüccarlar Küba'ya geldiler. Bunlardan biri, Francis Drake, en çok bilinen bir kadeh şarap olarak şeker kamışı shochu kullanarak A popüler içme şarabı olarak Draque denir.


Küba şeker kamışı shochu, şeker kamışı suyundan yapılmış bir shochu'dur. Bu shochu Antiller, Kolombiya, Honduras ve Meksika'da üretilmektedir. Şeker kamışı melasının fermantasyon distilasyonuyla elde edilir. Küba rom üretim sürecinin bir özelliği olan hoş bir koku ile Küba Cumhuriyeti'nin açık ve şeffaf romudur.


1791'de Haiti'deki siyah kölelerdeki ayaklanmalar nedeniyle, şeker fabrikası imha edildi, böylece Küba şekerin Avrupa'ya ihracatını tekelleştirdi. 19. yüzyılın ortalarında, Küba Cumhuriyeti'nde buhar motorlarının tanıtılmasıyla birlikte şeker kamışı tarlaları ve rom değirmenleri arttı. 1837'de Küba demiryolları kurdu ve şarap endüstrisi ile ilgili teknolojiler de dahil olmak üzere bir dizi ileri teknolojiyi tanıttı. İspanyol suzerain, Küba Cumhuriyeti'nin şeker ihraç etmesine izin vermek için Küba Komünist Partisi'nin şeker endüstrisini şiddetle geliştirmek için önlemler almaya karar verdi.


Yeni teknolojinin tanıtımı üretim sürecini değiştiriyor. Küba düşük alkollü, yumuşak ve yumuşak kokulu, uzun tada ve yüksek kaliteye sahip bir tür rom üretti. Rom içmek Küba'da insanların günlük yaşamının bir parçası haline geldi. Rum bira imalathaneleri çoğunlukla Havana, caldenas, Cienfuegos ve Küba Cumhuriyeti Santiago'da bulunur. Yeni romlu bira imalathaneleri şu markaları üretmektedir: Küba girişimcilerinin el yapımı el işçiliğini seri üretim ile değiştirdiklerinde Mulata, San Carlos, Bocoy, Matusalen, Havana kulübü, Arechavala ve Bacardi.


1966'dan 1967'ye kadar Küba'dan ihraç edilen tüm romlar, o zamandan bu yana, romun yüksek kalitesini ve gerçekliğini gösteren bir kalite güvence markasıyla işaretlendi. Karışık ırklı kız, Santero ve benzeri gibi bu romun dokuz markası var.