Ana sayfa > sergi > İçerik

Tekila demleme adımları (2)

Oct 14, 2019

Fermantasyon işlemi

Pişirdikten sonra, işçiler fermantasyon için Tepache'nin agav suyuna maya serpin. Agave suyunu mayalamak için kullanılan kaplar, ahşap veya modern paslanmaz çelik tanklar olabilir. Doğal fermantasyon işlemi sürdürülürse, genellikle 7 ila 12 gün sürer. Fermantasyon işlemini hızlandırmak için birçok modern damıtma tesisi, spesifik kimyasallar ekleyerek maya fermantasyonunu hızlandırır. Üretimi artırın ve süreyi iki veya üç güne kadar kısaltın.


Damıtma işlemi

Longlan suyu fermente edildiğinde, alkol içeriği yaklaşık% 5 ila% 7 olan bira benzeri fermente bir şarap üretir. Geleneksel damıtma tesisleri iki damıtma için bakır kap damıtıcıları kullanırken, modern damıtma tesisleri paslanmaz çelik sürekli damıtma cihazları kullanmaktadır. İlk damıtma bir buçuk ila iki saat sürer ve üretilen likörün alkol içeriği yaklaşık% 20'dir. İkinci damıtma üç ila dört saat sürer ve yaklaşık% 55 alkol üretir.


En baştan itibaren, her 1 kilo tekila, yaklaşık 7 kilo tekila, 1 litre şarap elde etmek için bitmiş ürünü aldı.


Yaşlı bağbozumu

Yeni damıtılmış tekila şarabı tamamen şeffaf ve renksizdir. Renkli tekila piyasada görülür çünkü meşe fıçılarda yaşlanır veya karamel eklenir (sadece Mixto karamel ekleyebilir).


Meşe fıçıları yaşlı tekilada yaygın olarak kullanılmaktadır. En yaygın türü, ABD'den ithal edilen ikinci el Bourbon viski fıçılarıdır. Tekila'nın minimum yaş gereksinimi yoktur, ancak yaşlanma şekline göre derecelendirilebilir. Beyaz agav (Blanco) tamamen unaged olan yeni bir şaraptır.


LED Ice Bucket