Ana sayfa > sergi > İçerik

Polyester elyaf sentezi aşaması

Sep 25, 2019

Polyester üretim prosesleri polyester eriyik sentezini ve eriyik iplikçiliği içerir. Sentetik polyester için hammaddeler, esas olarak petrol parçalamadan elde edilen ve ayrıca kömür ve doğal gazdan da elde edilebilen, polieseftalik asit ve etilen glikoldur. Yağ, toluen, ksilen, etilen, vs. elde etmek için pirolize edilir ve tereftalik asit veya dimetil tereftalat ve etilen glikol elde etmek için kimyasal olarak işlenir. Polyester üretiminin ilk aşamasında, tereftalik asidin rafine edilmesi kolay olmadığından, hammadde olarak dimetil tereftalat ve etilen glikol kullanılmıştır. 1965 yılında, tereftalik asidin rafine edilmesi başarılı oldu; bu, polyester üretim işlemini ve maliyeti düşürdü. Tereftalik asit ve etilen glikolden üretilen polyester her yıl artmıştır. Polikondensasyon: polietereftalik asit elde etmek için vakum altında 280-290 ° C'de polikondenslenen bir dietilen tereftalat oligomeri oluşturmak için dimetil tereftalat ve etilen glikolün transesterifikasyonu. Etilen glikol ester; veya tereftalik asidin etilen glikol ile doğrudan esterlenmesi, ardından bir polyester eriyiği elde etmek için etilen tereftalatın polikondensasyonu. Polyester eritmeleri, polyester cipsleri hazırlamak ve doğrudan eğirmeyi eritmek için kullanılabilir. Polyester çipinde, polyester eriyiği bir dilim elde etmek için dökülür ve topak haline getirilir.

1. İplikçilik Polyester yongaları kurutulur, eritilir ve polyester filmler, polyester şişeler ve benzerlerinin hazırlanması, eğrilmesi için kullanılabilir. Eritme işlemi sırasında dilimde bulunan nem, polyesterin hidrolize olmasına ve eğirme performansını ve elyaf kalitesini etkilemesine neden olabilir. Bu nedenle, dilimin su içeriğini% 0.01'in altına indirmek için eğirmeden önce kurutulması gerekir. Dilimlemeden sonra, kurutulmuş polyester yongaları bir vidada ısıtılır ve eritilir, sıkılır ve eğirme kutusunun her bir eğirme bölümüne beslenir ve bir dozaj pompası tarafından doğru bir şekilde ölçülür ve süzülür ve ardından eğirme makinesinin eğirme deliklerinden püskürtülür. Dışarı. Açıklığın çapı genellikle 0,15 ila 0,30 mm arasındadır. Çıkarılan ince eriyik akışı soğutulur ve bir soğutma havası akışı tarafından bir tel halinde katılaştırılır. Soğutulan teller, farklı işleme tekniklerine göre polyester elyaflar ve polyester elyaflar (veya polyester elyaflar) halinde sınıflandırılır.

2, polyester kısa tel. Kısa elyafları eğirirken, çok sayıda hat bir araya getirilir ve ıslak olduktan sonra, yağ ipek tamburuna düşer. Bitmiş ürün, demetleme, germe, kıvrılma, ısınma ve kesme gibi bir işlemle elde edilir. Örneğin, gerilmeden sonra yaklaşık 180 ° C'de bir gerilme ısısı ayarından sonra, 6 cN / dtex veya daha fazla bir kuvvete sahip yüksek mukavemetli, düşük bir uzama kısa lif ve% 30 veya daha az bir uzama elde edilebilir. Polyester elyaf lifleri, sırasıyla pamuk elyaf ve yün ile karıştırılması için pamuk elyaf elyaf (uzunluk 38 mm) ve yün elyaf elyaf (uzunluk 56 mm) olarak sınıflandırılmaktadır.

3. Polyester filamentler. Filament büküldüğünde, katılaşmış iplik önceden yönlendirilmiş bir iplik (POY) elde etmek için bobin üzerine yaklaşık 3.500 m / dak hızla sarılır. POY doğrudan dokuma için kullanılamaz. POY, çekilmiş ipliği (DT), gerilmiş dokulu ipliği (DTY) veya bükülmüş ipliği elde etmek üzere germek, biçimlendirmek veya bükmek suretiyle dokuma veya deformasyon işlemi için kullanılabilir. Deforme olmuş ipek. İplik katılaştırıldıktan sonra, dokuma için kullanılabilecek tamamen çizilmiş bir iplik (FDY) elde etmek için 4500-5000 m / dak'da yağlama ve sarma ile doğrudan gerilir. Amerikan emtia kodeli, endüstriyel olarak üretilmiş bir başka polyester elyaftır. Tereftalik asidin 1,4-sikloheksan dimetanol ile polikondensasyonu yoluyla elde edilen bir polimerden döndürülür. Polyester ile karşılaştırıldığında, özgül ağırlık 1,22, erime noktası 290-295 ° C'dir, ayrışma direnci güçlüdür ve elyafın mukavemeti ve uzaması biraz daha düşüktür. Pamuk, yün vb. İle karıştırmak için uygun olan kumaş daha iyi elastikiyet, el hissi, kırışıklık direnci ve boncuklanma direncine sahiptir, ancak dayanıklılık ve aşınma direnci zayıftır.