Ana sayfa > sergi > İçerik

Plastiklerin fiziksel ve kimyasal sınıflandırılması

Jan 08, 2020

Çeşitli plastiklerin farklı fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre, plastikler termoset plastikler ve termoplastikler olmak üzere iki türe ayrılabilir.


pp hand fan (1) Termoplastik

Termoplastikler: ısıtmadan sonra eriyecek, kalıba akıtıp soğutulabilecek ve daha sonra ısıtmadan sonra eritilecek plastikleri ifade eder; fiziksel değişim olarak adlandırılan geri dönüşümlü değişikliklere (sıvı ← → katı) neden olmak için ısıtma ve soğutmayı kullanabilirsiniz. Genel amaçlı termoplastiklerin sürekli kullanım sıcaklığı 100 ° C'nin altındadır. Polietilen, polivinil klorür, polipropilen ve polistiren ayrıca dört genel amaçlı plastik olarak bilinir. Termoplastik plastikler hidrokarbonlar, polar genli viniller, mühendislik, selüloz ve diğer tiplere ayrılır. Isıtıldığında yumuşar ve soğutulduğunda sertleşir. Belirli bir şekli tekrar tekrar yumuşatabilir ve sertleştirebilir ve koruyabilir. Bazı çözücülerde çözünür ve çözünür ve çözünür olma özelliklerine sahiptir. Termoplastikler, özellikle son derece düşük dielektrik sabitleri ve dielektrik kayıpları olan politetrafloroetilen (PTFE), polistiren (PS), polietilen (PE) ve polipropilen (PP) gibi mükemmel elektrik yalıtım özelliklerine sahiptir. Yüksek frekans ve yüksek gerilim yalıtım malzemeleri için. Termoplastiklerin şekillendirilmesi ve işlenmesi kolaydır, ancak düşük ısı direncine sahiptirler ve kaymaya eğilimlidirler. Sünme derecesi yüke, ortam sıcaklığına, çözücülere ve neme göre değişir. Termoplastiklerin bu zayıflıklarının üstesinden gelmek ve uzay teknolojisi ve yeni enerji geliştirmedeki uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için ülkeler polietereterketon (PEEK) ve polietersülfon (PES) gibi eriyik şeklinde ısıya dayanıklı reçineler geliştirmektedir. Poliarilsülfon (PASU), polifenilen sülfür (PPS), vb. Matris reçinesi olarak kullanılan kompozitler, daha yüksek mekanik özelliklere ve kimyasal dirence sahiptir, termoform ve kaynaklanabilir ve epoksi reçinelerinden daha iyi interlaminar kesme mukavemetine sahiptir. Örneğin, karbon fiber ile kompozit bir malzeme yapmak için bir matris reçinesi olarak polietereterketon kullanılırsa, yorulma direnci epoksi / karbon fiberi aşar. İyi darbe direncine, oda sıcaklığında iyi sürünme direncine ve iyi işlenebilirliğe sahiptir. 240 ~ 270 continuously de sürekli olarak kullanılabilir. İdeal yüksek sıcaklığa dayanıklı yalıtım malzemesidir. Matris reçine ve karbon fiber olarak polietersülfondan yapılan kompozit malzeme 200 at 'de yüksek mukavemet ve sertliğe sahiptir ve hala -100 at' de iyi darbe direncini koruyabilir; toksik olmayan, yanıcı olmayan, minimum duman ve radyasyon direnci Peki, bir uzay aracının önemli bir parçası olarak kullanılması bekleniyor ve ayrıca bir radom haline getirilebilir.


Formaldehit çapraz bağlı plastikler arasında fenolik plastikler ve amino plastikler (üre-formaldehit-melamin-formaldehit vb.) Bulunur. Diğer çapraz bağlı plastikler arasında doymamış polyesterler, epoksi reçineleri, ftalat reçineleri ve benzerleri bulunur.