Ana sayfa > sergi > İçerik

Şarap Bardağının Bakımı

Sep 19, 2019

Water Glass Cup with Short Stem Günlük bakım sürecinde şarap bardağını temizlemeye, lekeleri ve su izlerini bırakmamaya özen göstermeliyiz. Camı kullanmadan önce temiz ipek ile temizleyin ve ardından için.

İçtikten sonra, cam o gün temizlenmelidir. Kırmızı şarap bardakları kırılgandır, yüksek dereceli kristal bardakları pahalıdır, bu nedenle seramik, bıçak ve çatal ve diğer sofra takımları ile karıştırılamazlar, bulaşık makinelerini yıkamayı tavsiye etmem, lüks dekorasyonlu bazı ev mutfaklarında böyle bulaşık makinesi bulunur, ancak yurtdışında şarap bardaklarını yıkamak için özel olarak tasarlanmış bulaşık makineleri kadar iyi değildir. Bu yüzden elle yıkamak daha iyidir. İlk önce sıcak suyla ıslatın, daha sonra saf suyla durulayın ve saf pamuklu bezle kurulayın. Ayrıca kırmızı şarap bardakları kullanımdan hemen sonra temizlenmelidir. Önce hafif bir deterjanla yıkayın, daha sonra sıcak suyla durulayın ve son olarak pamuklu yün olmadan kuru bir bezle kurulayın. Bir miktar koku birikmemesi için bardaklık rafına baş aşağı takmak veya bardak ağzını dik yerleştirmek ve ardından şarap dolabında saklamak daha iyidir. Şarap bardağını yıkarken, bardağın ayağını sıkıştırmadan, bardağın gövdesini tutmaya dikkat edilmelidir. Şarap kadehi kağıdın üzerine baş aşağı dökmeyin. Kağıt hamuru kokusunun tadı üzerinde belli bir etkisi vardır. Raflardaki şarap bardaklarının uzun süre toz, reçine veya odun kokusu alması beklenir. Kullanımdan önce ağır asit veya boraks içeren bir bezle silinmeli ve daha sonra suyla yıkanmalıdır. Bir kadeh kırmızı şarabın içilmesinin, baştan sona nasıl dikkat ettiğinize bağlı olarak çok belirgin olduğu görülebilir.

Şarap kadehi temizliği için doğru konum: Kırmızı şarap kadehi genellikle kırılgandır, bu nedenle şarap kadehi yıkarken, camın ayağı bir elinizle tutulmamalıdır. Aksi takdirde, hafifçe döndürürseniz, değerli kristal camlar kolayca kırılır.