Ana sayfa > sergi > İçerik

Şarap Kadehi Giriş

May 24, 2019

Romantik veya sıcak bir ortamda şarap içerken cömert, süslü, şeffaf, küresel veya lale şeklinde bir şarap kadehi seçmeniz önerilir. Şarap kadehi seçimi şarabın kalitesini etkilemese de, öznel içme hissi için, zarif cam tasarımının kullanılması, içme tarzını artırabilir. Camın büyüklüğü yaklaşık 10 ons olmalıdır ve dökme camın yarısını geçmemelidir, ancak şarabın aromasını vermek için şarabı sallamak için yeterli olmalıdır. Genel olarak, kırmızı şarap, beyaz şaraptan biraz daha açıktır, ancak şarabın aromasını toplamak için ağız hafifçe geri çekilmelidir.

Brandy Glass Snifter


Malzeme yapma


Kırmızı şarap bardaklarının ana malzemeleri kristal ve camdır. Cam ve kristal camların aroması ve tadı biraz farklı olacaktır. Asıl sebep, iki gözlüğün yüzey pürüzlülüğünün farklı olmasıdır. Kristalin yüzeyinin, cam yüzeyinden daha içbükey ve dışbükey olduğu bir mikroskopla gözlemlenebilir. Bardak şampanya tutmak için kullanıldığında, baloncuklar daha iyi performans gösterecektir. Aynı zamanda, cam duvardaki içbükey ve dışbükey, bu kabarcıkları daha uzun süre tutabilir, ki bu da şampanya ruhudur.


Bir bardak şarap


Şarap dökmek ne kadar doğru? Bir restoranda yemek yerken, önünüzdeki bardağı dolduran garsonu görürseniz, bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmeyin. Bu sadece restoranın şarap konseptinden yoksun olduğu anlamına gelir. Aslında, sadece şampanya dolu akabilir. İçki içersen, bir seferde yarım bardak dökebilirsin. Kırmızı şarap içerseniz, çeyrek miktar uygun miktardadır. Çok fazla doldurursanız, şarabın tadını ve rengini beğenmeyeceksiniz.