Ana sayfa > sergi > İçerik

Şampanya Tarihi

Jul 18, 2019

Şampanya, Fransız tarihinin üzümlerin bol olduğu bir ildir, ancak üretilen şarabın kalitesi nispeten sıradandır. On yedinci yüzyılın son yarısında, Şampanya bölgesindeki Yukarı Ville Manastırı'nda temizlikçi olarak hizmet veren DP Perrinon adında bir manastır vardı. Zengin kimya ve fizik bilgisine sahipti ve ayrıca yetenekli bir şarap tadımıydı. amacıyla

Brandy Glass Snifter

kaliteli şarap üretmek, geleneksel bira üretim sürecini kırdı. Süpermen tadıyla çeşitli şarapları karıştırıp sulandırdı ve ikincil fermantasyon için şişelere koydu. 1687 sonbaharında, Perrinon eşleşen şarabı şişeleştirdi, mantar tıpalarla kapattı ve fırına koydu. Bir kış fermantasyonundan sonra, ikinci baharda, likörde büyük miktarda karbon dioksit üretildi ve birikir. Perinon şişeyi alıp salladığında, likörden hızla salınan karbondioksit ve büyük basınç şişe durdurucuyu açmaya zorladı. Süt beyazı köpük oluştu ve şarabın taşması kokuyordu ve tat alıcılar hepsini övdü. Daha sonra, yeni köpüklü şarabın kökeni şampanyadan alınmıştı.


Perrinone ayrıca, şampanya geliştirmek ve bira üretmek için birçok zorlukla karşılaştı. Baş ağrılarından biri, ikinci fermantasyon sırasında şişenin içindeki basıncın çok yüksek olması ve şişenin, üretilen yüksek miktarda karbon dioksit nedeniyle patlamasıydı. Bir süre zarfında, şişe patlaması oranı% 50 kadar yüksekti. İyileşme sonrasında durum düzeldi, ancak bugün bile kayda değer teknolojik ilerlemeyle birlikte, şampanya şarapçısı hala şişe kaybının% 3'üne sahip.