Ana sayfa > sergi > İçerik

Havana Kulübü (2)

Dec 19, 2019

Küba'da "Havana Club" romu üretilmektedir. Yerel yüksek kaliteli şeker kamışından elde edilen en saf melastan demlenir. ROM bira ustası Havana Club'ın romunun arkasındaki koruyucu azizdir. Üretim sürecinin her adımından sorumludurlar.

bar mat runner

Küba

Küba, önde gelen yerel şeker kamışı (ilk olarak 1493'te Christopher Columbus tarafından tanıtıldı), elverişli Karayip iklimi, verimli topraklar ve Küba rom şarap üreticilerinin benzersiz teknolojisi sayesinde "rom adası" olarak ün yapmıştır. Dünyanın en iyi romu burada demlendi.

Bu rom adasında, yaratıcılık orijinal rom kokteylinin doğuşuna ilham verdi ve Küba'da yurtiçinde ve yurtdışında hızla övgü kazandı. Havana'da Hemingway kokteylle ilgili tüm ciddi tartışmalarda yer alıyor. Amerikalı yazar ve gelecekteki Nobel ödülü sahibi memleketini Havana'daki El Floridita barına bıraktı ve hiç ayrılmadı. Hemingway'in izinden, Windsor Dükü, Sartre ve GreTai Garbo dahil olmak üzere birçok ünlü insan geldi. Aynı zamanda, 1920-1933 yasaklama döneminde, içme kaşıntısına dayanamayan Amerikalı turistler, sadece dünya standartlarında kokteyllerin değil, aynı zamanda bir grup yüksek yetenekli barmenlerin bulunduğu Havana'ya da geldi. 1924 yılında, barmenliği yüksek bir sanat haline getiren "Club de cantineros" (Küba profesyonel barmenler Birliği) kuruldu.