Ana sayfa > sergi > İçerik

Fransız Kırmızı Şarabı (1)

Aug 26, 2019

1) Sınıflandırma ve sınıflandırma

Fransız kırmızı şarabı dünyaca ünlüdür. Fransa sadece dünyadaki en çeşitli şarapları üretmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyaca ünlü sayısız şarapları üretiyor. Tadı çok değişkendir. Bordeaux, Burgonya, Şampanya ve Alsace dahil altı büyük Fransız kırmızı şarabı üreticisi var. Bunlar arasında, iklimin ılıman olduğu ve toprağın demir yönünden zengin olduğu Bordo, en temsilidir. Son yıllarda, Fransız Kırmızı Şarabı, İnternet üzerinden Çin'de indi. Kırmızı şarap, şarap müşterileri, şarap güzellik ağı, Qiuma Hui gibi yumuşak ve uğurlu kırmızı şarapları ve ayrıca şarap, şarap saygı ağı, Kubao ağı, şarap dairesi ağı ve Dongguan kırmızı şarap ağı ile tanınır. Üzüm bağları ve diğer üzüm bağları, Fransız halkına Fransız kırmızı şarap alma konusunda büyük kolaylık sağlayan Fransız kırmızı şarabını kullanmaya başladı.


Bordeaux, hepsi Estuaire de la Gironde havzasında bulunan çeşitli üretim alanlarına ayrılmıştır. Sadece büyük miktarlarda kırmızı şarap üretmekle kalmaz aynı zamanda birçok kaliteli şarap da üretir. "Dünya Şarap Hazinesi" olarak bilinir. Bunların arasında en ünlü beş üretim alanı var. Bunların arasında en ünlünün en ünlüsü olduğu bu üretim alanlarında yaklaşık 9.000 şarap imalathanesi vardır. Beş şarap imalathanesi tüm dünyada ünlüdür.


Fransız şarapları dört sınıfa ayrılabilir. Fiyat piramit ile ifade edilirse, tabandan yukarıya sipariş Vin de Table, Vin de Pays, VDQS ve AOC'dir. Piramidin tepesine ne kadar yakınsa, fiyat da o kadar yüksek olur.


Vin de Table Stainless Steel Boston Shaker

Tek veya birkaç üretim alanından şarapları karıştırmak için kullanılır. Fransa, uzun bir şarap yapım geçmişine ve mükemmel bir harmanlama teknolojisine sahip olduğu için günlük yemeklerin kalitesi kararlıdır. Fransız halkının masasındaki en yaygın şaraptır. Bu tür bir likörün asgari alkol içeriği% 8,5 veya% 9'dan az olmamalıdır ve maksimum alkol içeriği% 15'ten fazla olmamalıdır.


Vin de Table'un günlük yemek ve şarapları üç seviyeye ayrılır

1. Vin de Table Francais


2. Değişiklikler için Melanj de Vins de Communaute Europeenne


3. Fransa ve Fransa'da bir Partis de Raisins Reolten (düşük dereceli, üzüm çeşitleri ile sınırlı değil, Fransa'daki bira üreticileri) üreticilerin yetenekli ellerine bağlı olarak iyi değil ya da değil, tadı yok.


Vin de Pays

En iyi günlük yemek ve şaraplardan terfi ettirilir. Kaynağı, etiketinde belirtilen spesifik üretim alanlarıyla tutarlı olmalı ve tanınan üzüm çeşitleri kullanılmalıdır. Son olarak, özel bir Fransız Şarap Tadımı Komitesi tarafından onaylanması gerekir.


VDQS

Sınıflar bölgesel yemekler ve bölgesel şaraplar arasındadır. Bu şarapların üretimi kesinlikle Ulusal Enstitü des Appellations d'Origine tarafından kontrol edilir.


AOC

En yüksek Fransız şarabı, kullanılan üzüm çeşitleri, en düşük alkol içeriği, en yüksek verim, yetiştirme yöntemleri, budama ve demleme yöntemleri en katı kontrol altındadır. AOC sertifikaları sadece yasal üretim alanlarından resmi analiz ve testler yoluyla elde edilen şaraplar için alınabilir. AOC dereceli şarapların tutarlı asil kalitesini sağlayan bu çok katı düzenlemedir. Fransa'da her büyük üretim alanı birçok küçük üretim alanına ayrılmıştır. Genel olarak, üretim alanı küçüldükçe şarabın kalitesi de artar.